• Index
  •  » On-road
  •  » Tamiya Tl-01 - Rehabilitacja(Tuning)

#1 17-03-14 20:52:37

TheKasta
Użytkownik
Serwis

Tamiya Tl-01 - Rehabilitacja(Tuning)

Witam !

Postanowiłem zakupić pierwszy model RC on-road, ale z powodów budżetowych padło na używaną Tamiye Tl-01 z... no właśnie z nie wiem czy do końca bo jeszcze się na tym nie znam. Zanim runie lawina tekstów typu "to się w ogóle nie opłaca", "to bez sensu", "strata kasy" itp.
chciałem zaznaczyć, że kiedyś Tl-01 driftowały i są na to dowody, więc chciałbym zacząć od najniższej półki. Przekonało mnie to, że jest ogólnie gotowy do jazdy(częściowo, bo nie ma ładowarki do pakietu...)

Model zakupiłem na aukcji: http://allegro.pl/model-1-10-tamiya-tl- … 95666.html I wiem tylko tle, że "podobno" podwozie jest w bardzo dobrym stanie i że jeździ. Przeraża mnie aparatura sterująca, ale to można w niedalekiej przyszłości zmienić. Nie wiem jak z dyframi, nie wiem jak z silnikiem i co to za silnik.

Pakiet to podobno : Hype platinium 2400 nicd 1,2 V 2.400 mAh (tak pisał sprzedawca) bez ładowarki i tu już jest problem, bo jestem na razie zielony. Nie wiem ile do tego pakietu kosztuje ładowarka i ile sam pakiet jest wart oraz w jakim jest stanie.

Tutaj zaczynają się moje pytania do was i od was oczekuję odpowiedzi jak dla kompletnego laika img/smilies/big_smile

- Co ogólnie o tym sądzicie?
- Co trzeba wymienić na start(proszę nie piszcie że podwozie img/smilies/tongue)
- Jaki pakiet zasilający i jaką ładowarkę kupić, tak aby był to zakup, który będzie można wykorzystać w innych podwoziach np. TB-04. Może się tak nie da, ale ja jeszcz o tym nie wiem img/smilies/big_smile
- Czy oponki do driftu za 40 dychy wystarczą do nauki ?

Mam jeszcze inne pytania, ale to wyjdzie w praniu wszystko. Liczę na waszą pomoc !
Podkreślam, że na razie nie chcę driftować nie wiadomo jak zaje... tylko chcę zobaczyć jak to jest po najmniejszej linii oporu, szczególnie finansowego. Chciałbym, żeby wszystkie inwestycje, których dokonam mogły być użyte w przyszłości w innym lepszym podwoziu.

#2 17-03-14 21:17:51

Wojek
Moderator

Re: Tamiya Tl-01 - Rehabilitacja(Tuning)

Tak na szybko ode mnie (nie znam się na onroad i drift raczej).

Zmieniłbym aparature bo kołowym modelem zdecydowanie lepiej kieruje się apką pistoletową. Poluj na używane Sanwy, polecam również Acoms Hayabusa, spokojnie na Twoje zastosowania pasmo FM starczy.

Co do ładowarki, jeżeli ma być bardzo rozwojowa, czyli ładująca wszystko to wydatek OKOŁO 140 z zasilaczem i naładujesz tym wszystko img/smilies/smile Turnigy Accuccel 6 z zasilaczem od Xboxa na przykład.

Co do reszty elektroniki nie wiesz co i jak więc nic nie doradzam, do driftu generalnie nie potrzeba mocnej elektroniki (tak mi się wydaje img/smilies/tongue ) jedyne co mi przychodzi do głowy to szybkie serwo, ale to jak już będziesz wiedział że zostajesz w tym na dobre img/smilies/smile

Team Durango DEX410V5, SpeedPassion, Savox, Turnigy, Sanwa
TeamC TM2V2, SpeedPassion, Savox, Turnigy, Sanwa

#3 17-03-14 21:23:58

TheKasta
Użytkownik
Serwis

Dzięki za odpowiedź. Mniej więcej wiem jakie są części i do czego służą oraz jak działają, ale nie znam się na ich parametrach img/smilies/big_smile Co do Ładowarki Turnigy Accuccel 6 to na dzień dzisiejszy jest dla mnie za droga, wolałbym wydać właśnie na aparaturę pistoletową. Bo wiem, że to inwestycja w przyszłość img/smilies/wink

#4 17-03-14 21:30:35

Wojek
Moderator

Ładowarka też... img/smilies/tongue no to jeśli tylko tańsze wchodzą w gre to Ci nie poradze nic, Accuccel to był pierwszy wydatek mój img/smilies/smile

#5 17-03-14 21:45:13

TheKasta
Użytkownik
Serwis

To racja img/smilies/wink Da się w ogóle dobrze driftować na takiej aparaturze, jaka jest wraz z podwoziem w tej aukcji, czy to bardziej katorga ? A czy do tego Tl'a mogę kupić pakiet lipo ?

#6 17-03-14 21:53:47

Baldod
Użytkownik

Ładowarka akurat jest dosyć ważna bo jak kupisz taką byle jaką to może ona np przeładowywać pakiety co przyspieszy ich zużycie. Też mam Accuccuel bo ma całkiem niezły stosunek jakość/cena. Lepiej poczekać z wymianą pilota a mieć ładowarkę w porządku. Nie zapominaj też że taka ładowarka potrzebuje zasilacza, można go kupić albo samemu zrobić przerabiając np zasilacz komputerowy.

RWD for life
AWD for bash

#7 17-03-14 21:58:03

TheKasta
Użytkownik
Serwis

Ta ładowarka ładuję wszystkie typy pakietów: LiFe, LiPol, NiMH/NiCd ? I czy nią naładuję ten o którym pisałem w temacie ? Sory za takie z waszego punktu widzenia głupie pytania, ale ja dopiero zaczynam się uczyć tych wszystkich nazw i znaczeń itp img/smilies/big_smile

#8 17-03-14 22:05:39

Baldod
Użytkownik

Tak oprócz tych co wymieniłeś to jeszcze Pb czyli taki co jest np w samochodzie. Limit celi na LiPo/LiFe 1-6S NiMH/NiCd 1-15S (to jest właśnie ten typ który ty masz) Pb2-20V. Oprócz tego ładowarka może także rozładowywać pakiety, ma wbudowany balanser co jest przydatne kiedy używa się LiPo oraz ma funkcje STROAGE czy jakoś tak (służy ona do przechowywania pakietu LiPo jak się długo nie jeździ)

RWD for life
AWD for bash

#9 17-03-14 22:25:26

TheKasta
Użytkownik
Serwis

Dobra, to następna jest ładowarka img/smilies/big_smile A co z tym zasilaczem do niej ? Jaki musi być ? Mam np. zasilacze od telefonów stacjonarnych, od playstation2, od laptopów itp. coś się nada ?

#10 17-03-14 22:29:11

Hubert
Użytkownik

Jeżeli chodzi o zasilacz to ważne żeby miał te 5-6a jak ładowarka i napięcie.

HPI VORZA mój wymarzony model img/smilies/big_smile
Tork 2200kv i Mamba extreme, Turnigy 4s 6400mAh 60-120c.
Hobao Hyper H2 2 WD
Hobbywing Xerun v2.1 120a , Dualsky 8.5t, Sanwa mx-3, savox i nano-tech.

#11 17-03-14 22:53:10

TheKasta
Użytkownik
Serwis

A co sądzicie o tej ładowarce: http://www.modelmotor.pl/ladowarka-redo … li-po.html ?

Jest napisane, że ładuję wszystkie typy ogniw, czyli tak samo jak Turnigy Accuccel ? Jest o +/- 50 zł tańsza, a to już komplet opon img/smilies/tongue

#12 17-03-14 22:54:05

Baldod
Użytkownik

od PS2 powinien być ok, przynajmniej od xb360 działa.

RWD for life
AWD for bash

#13 17-03-14 23:20:27

RCFAN
Administrator

Można też przerobić stary ATX z kompa- banalnie proste i tanie (w akademiku można taki załatwić za browara img/smilies/tongue )

Podsterowność- jest wtedy, gdy uderzasz w bandę przodem samochodu,
Nadsterowność- jest wtedy, gdy uderzasz w bandę tyłem samochodu,
Moc- czyli z jaką prędkością uderzasz w bandę,
Moment- czyli jak daleko przesuwasz bandę gdy w nią uderzysz.

#14 18-03-14 00:23:38

Wojek
Moderator

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ … ories.html

Jakoś nie widze żeby Accuccel był droższy :p jak zamówisz z Europejskiego magazynu to dojdzie w tydzień, nie ma się co bać img/smilies/smile

#15 18-03-14 07:03:43

Baldod
Użytkownik

Generalnie jak chcesz kupić jakąś elektronikę Turingy albo HobbyKing to zamawiaj od nich. Na allegro jest strasznie drogo.

RWD for life
AWD for bash

#16 18-03-14 08:40:00

Dejan Bosnjakovic
Klubowicz
Serwis

Kilka lat temu też od takiego podwozia zaczynałem img/smilies/smile

Ja ostatnio się przekonałem że warto kupować nowy sprzęt, chyba że używka jest od kolegi którego znam.
Pierwsze co to musisz kupić ładowarkę, info ci puściłem na PW.

Co do lipo, nie polecam do szczotki, możesz mieć problemy z regulatorem i silnikiem.
Poza tym w TL-01 jest nietypowe mocowanie pakietu, i tam się nie wiele pakietów LiPo Zmieści.
Swojego czasu w tym modelu LiPo zakładałem od góry, te boczne Lki mocujące pakiet obracałem, i koło tych wystających na bok bolców pakiet mocowałem na porządny rzep.

Ostatnio edytowany przez srbija (18-03-14 08:48:27)

Serpent, Spec-R, TeamDurango itd itp

www.rccars.pl Serdecznie zapraszamy

#17 18-03-14 08:59:00

TheKasta
Użytkownik
Serwis

Czyli ta ładowarka Redox alfa, beta to zły wybór ?

#18 18-03-14 09:13:57

Dejan Bosnjakovic
Klubowicz
Serwis

Według mnie nie, do tej pory korzystałem z Turnigy Accucell 6, HobbyKing, oraz modelcraft B5(wygląda identycznie jak redox alfa v2), i różnicy żadnej nie zauważyłem.
Plus modelcraft B5 w stosunku do Accucell 6 jest ten że nie ma wiatraczka, i mogłem w domu wieczorem ładować pakiety nikomu nie przeszkadzając (mam 2 małych smerfów w hacie)

Niech się inni na ten temat jeszcze wypowiedzą.

#19 18-03-14 09:40:20

TheKasta
Użytkownik
Serwis

Czekam jeszcze na jakieś opinie o REDOX'ach. A w między czasie chciałem zapytać, czy po zmianie kół/opon na typ drift twarde C, model lepiej będzie się ślizgał i leciał bokiem, czy to bardziej zależy od momentu obrotowego i mocy silnika ?

#20 18-03-14 09:48:12

Dejan Bosnjakovic
Klubowicz
Serwis

A jakie opony będą z przodu?

#21 18-03-14 09:54:35

TheKasta
Użytkownik
Serwis

Z tego co widzę na aukcji to są zwykłe oponki z tyłu i z przodu i właśnie się zastanawiam, czy opony do driftu tylko na tył, czy na 4 koła trzeba dać żeby dało dobry efekt.

#22 18-03-14 10:22:09

drozdo
Klubowicz
Serwis

Ja użyam Redoxa beta i działa. Większość sensownych ładowarek za ~100-150zł to ta sama elektronika tylko inne pudełka. Accucel 6 wyciąga chyba 6A max, Redoxy i reszta 5A.
Jakbym teraz takiej ładowarki szukał to wybrałbym model z wbudowanym zasilaczem (a nie z kostką) ze względu na wygodniejsze noszenie - ale to drobiazg.

Team Associated TC6.2 FT: Tekin RS Gen2, Reedy Sonic Mach 2 21.5, Sanwa MT-4, Savox, Nano-tech
Mazda 6 MPS AWD, 512KM, 720Nm, 1:1 ;-)

#23 18-03-14 10:45:00

Dejan Bosnjakovic
Klubowicz
Serwis

TheKasta napisał(a):

Z tego co widzę na aukcji to są zwykłe oponki z tyłu i z przodu i właśnie się zastanawiam, czy opony do driftu tylko na tył, czy na 4 koła trzeba dać żeby dało dobry efekt.

Muszą być z przodu i z tyłu, jeżeli tył ci będzie miał przyczepność to będziesz kręcił bączki w kółko. Wszystkie koła muszą mieć uślizg.

#24 18-03-14 11:33:55

TheKasta
Użytkownik
Serwis

Ładowarka wstępnie wybrana, teraz koła do driftu...
Dlaczego ceny kół wahają się od 40zł za komplet do 140zł ? I czy te najtańsze nadają się do nauki na takich powierzchniach, jak parkingi(plaza, malta itp.) czy dywanach, panelach? Na asfalcie pewnie będzie ciężko z uwagi na małą moc.

#25 18-03-14 14:18:34

Maciej Marcinek
Użytkownik
Serwis

Na parkingach będziesz latać bokiem na jakichkolwiek oponach: wybrałabym najtańsze. Dadzą rade na praktycznie wszystkim, "opony" do driftu są z plastiku.

Na dywan musisz miec oddzielny komplet, żeby nie zniszczyć wykładziny.

Maciej Marcinek
www.rctecnica.pl team driver
Xray, Hudy, Novarossi, Tekin, Futaba, JConcepts, Mon-Tech, Parma

• Index
  •  » On-road
  •  » Tamiya Tl-01 - Rehabilitacja(Tuning)

Stopka forum